Poslať dotaz

Nechajte si poradiť od profesionálov, ktorí vám radi odpovedia na všetky vaše otázky.

Podlahové kúrenie a drevené krytiny? Samozrejme!

O drevenej podlahe platí, že v zime hreje a v lete príjemne chladí (čo iná krytina nedokáže). Môže však drevená podlaha v zime zaistiť ešte viac tepla s podlahovým vykurovaním? Samozrejme áno, rovnako ako ostatné moderné podlahy – vinyly, SPC krytiny, lamináty či dlažby. Drevo ako prírodný neupravovaný materiál funguje trochu inak, predovšetkým nábeh teploty je pozvoľnejší, o to dlhšie však po vypnutí zdroja vykurovania drevená podlaha vyhrieva.

Hlavné zásady pre výber drevenej krytiny na podlahové vykurovanie:

  • Začnite typom podlahového vykurovania
  • Zvoľte vrstvenú drevenú krytinu
  • Dub je pre podlahové kúrenie v poriadku
  • Menej je viac, výška krytiny do 15 mm
  • Nábeh teploty pomalší, o to dlhšie drevo hreje

 

Najskôr vyberajte zdroj tepla, potom krytinu

Aby ste neboli následne limitovaní pri výbere podlahovej krytiny, a to platí všeobecne pre všetky podlahy, zvoľte teplovodné, prípadne elektrické vykurovanie zaliate vo vrstve mazaniny, tj anhydritu alebo cementového poteru. To vám otvorí cestu ku všetkým materiálom, ekologickému PURLINEminerálnym SPC podlahámvinylomlaminátom a samozrejme aj k drevu. (Ak by ste zvolili fólie alebo vykurovacie rohože, ktoré sa pokladajú bezprostredne pod krytinu, museli by ste tomu výber krytiny prispôsobiť.)

Potrebujete vrstvenú drevenú podlahu, na masív zabudnite

Na podlahové vykurovanie určite zvoľte sendvičovú krytinu, teda dvojvrstvovú alebo trojvrstvovú podlahu. Vrstvená konštrukcia drevených podláh je podstatne tvarovo stabilnejšia, vrstvy „idú proti sebe“, čo minimalizuje pohyb dreva, teda rozťahovanie a zmršťovanie v dôsledku výkyvu teplôt a vlhkosti. Oproti tomu pri jednovrstvových masívnych podlahách hrozí zvýšené riziko pohybu a tvarových zmien, a to práve v zimnej vykurovacej sezóne, keď v interiéri kolíše teplota a je veľmi nízka vzdušná vlhkosť, vtedy masívne krytiny najmarkantnejšie rozosychajú a dochádza k vytváraniu škár.

Dub je správnou voľnou, javor a buk nebrať

Určite vynechajte javor a buk, tieto dve dreviny extrémne citlivo reagujú na výkyvy vlhkosti, ktoré idú ruka v ruke s teplotami, a hrozí pri nich vznik škár. Inak sa dajú použiť akékoľvek dreviny vrátane dnes najobľúbenejšieho duba.

Odporúčaným maximom je 15 milimetrov

Zjednodušene povedané, pri dreve vyberajte krytinu do hrúbky 15 mm, pri vyšších krytinách hrozí, že podlahové kúrenie nebude efektívne. Hrúbka materiálov totiž ovplyvňuje výšku tepelného odporu a platí priama úmera, čím silnejší materiál, tým vyšší tepelný odpor a teda stúpajúce náklady na vykurovanie. Aj keď žiadny predpis nestanovuje, s akým maximálnym tepelným odporom je možné krytinu na podlahové kúrenie položiť, existuje odporúčanie, že by sa na podlahové kúrenie nemali pokladať podlahoviny s tepelným odporom vyšším ako 0,15 - 0,16 m2·K/W. Každá drevina má určitú tepelnú priepustnosť, na predstavu treba drevené podlahy Kährs s hrúbkou 15 mm majú tepelný odpor 0,13 m2·K/W, takže ich možno bez problémov použiť. Tento údaj sa bude u výrobcov líšiť minimálne, čo je dané fyzickými vlastnosťami dreva. K efektívnosti prenosu tepla tiež prispeje, keď drevenú podlahu celoplošne nalepíte.

Nábeh teploty pomalší, o to dlhšie drevo hreje

Drevo sa na rozdiel od iných krytín dlhšie nahrieva, ale vďaka tomu, že je to izolant so schopnosťou teplo akumulovať, tak v sebe teplo aj dlhšie podrží a nevychladne tak rýchlo po vypnutí zdroja vykurovania ako iné krytiny. Oproti tomu nábeh teploty pri vinylochSPC či dlažbe je podstatne rýchlejší, ale keď vypnete kúrenie, teplota podlahy začne veľmi rýchlo klesať.

Drevo teda na podlahovom kúrení funguje spoľahlivo a spĺňa všetky požiadavky, navyše pridaná hodnota prírody je obrovská.

Poslať dotaz

Nechajte si poradiť od profesionálov, ktorí vám radi odpovedia na všetky vaše otázky.

Sme firma zaoberajúca sa dovážaním a predajom podláh. Spoločnosť KPP bola založená v roku 1993 a od začiatku kladieme dôraz na kvalitné dizajnové podlahy a výborný servis pre našich zákazníkov.

Máte otázku?

Zavolať

Newsletter

Raz za čas Vám pošleme to najdôležitejšie zo sveta podláh

Súhlasím so Zásadami spracovania osobných údajov

PREDAJNÉ MIESTA

Navštívte jednu z našich partnerských predajní po celej Českej republike, Slovenskej republike a v Maďarsku.

Nájsť predajňu
Zásady ochrany osobných údajov 1993 - 2023 © Kratochvíl parket profi, s.r.o. | Nastavenia Cookies | Developed by: Unknown Agency s.r.o.