VINYL JE ZDROJOM INŠPIRÁCIE PRE SPC AJ BIO PODLAHY

Málokto si uvedomuje, že vinyl je tu s nami už desiatky rokov, no v minulosti sme ho nazývali PVC (Polyvinyl Chloride) alebo celkom nesprávne „lino“, čo je prírodný materiál. Vinyl je oproti tomu umelá heterogénna krytina, veľmi obľúbená pre množstvo dekorov, od drevených až po kamenné prevedenia. Boduje aj variabilitou spôsobov kladenia a samozrejme lákavou cenou.

Počas svojej existencie prešiel vinyl detoxikačnou kúrou, dnešné moderné vinyly už ftaláty neobsahujú, výrobcovia ich nahradili inými zmäkčovadlami. Zdravotnú nezávadnosť vinylov potom dokladajú certifikáty, ktoré si treba u konkrétnych výrobkov/značiek skontrolovať (napr. WINEO, Kährs či mFLOR disponujú certifikátmi ako je nemecký Der Blaue Engel, francúzsky Émissions dans l'air intérieur atď.).

 

Hoci má vinyl dnes už ekologickejších nasledovateľov v podobe bio podláh Purline alebo SPC minerálnych krytín (od vinylu si prevzali tie najlepšie úžitkové vlastnosti), aj tak mu zostáva veľký klub priaznivcov. Je to dané jeho množstvom spôsobov pokládky a dekorov. Montáž je možná plávajúcim spôsobom aj celoplošným lepením. Zároveň sú vinyly k dispozícii v rôznych hrúbkach, k tomu sú k dispozícii aj v prevedení na HDF doske vrátane integrovanej podložky. To maximálne zjednodušuje pokládku, zaisťuje krytine vyššiu tvarovú stálosť a tiež pomáha vykryť drobné nedokonalosti podkladu. Ďalším dôvodom je stále najširšia ponuka dekorov.

 

Vinyly sú vodeodolné krytiny, pocitovo teplejšie ako napríklad lamináty, oproti nim majú aj lepšie akustické vlastnosti. Sú príjemné pre bosé nohy, zaisťujú veľmi dobrý prenos tepla, takže sú efektívne na podlahové vykurovanie. Oproti napríklad drevu nepotrebujú takú starostlivosť, ich údržba nie je náročná.