Podlahy kolekcií Kährs Lux a Lumen pracujú so svetlom aj priestorom

Okrem tohto efektu sú kolekcie Lux a Lumen špeciálne aj z ďalšieho dôvodu, jeden dekor bol vyrobený s rôznym počtom lamiel - kolekcia Lux je 1-lamelová, kolekcia Lumen dvoj- a trojlamelová. V rôzne veľkých priestoroch, kde potrebujete pracovať s odlišnými formátmi krytiny, tak nemusíte rezignovať na dizajnovú požiadavku jedného dekoru, pretože krytiny Lux a Lumen vám to umožnia. „Všeobecne povedané, veľký formát vynikne vo väčšom priestore, zatiaľ čo 3-lamely v obrovskej miestnosti môžu na niekoho pôsobiť roztrieštene, miestnosť rozdrobiť. A naopak, keď položíte do malej izby 1-lamely, teda veľké dosky, tak sa priestor opticky zmenší. Samozrejme je to otázka osobného vkusu. Preto je výhodou kolekcií Lux a Lumen, že ponúkajú jeden dekor v troch formátoch, takže zákazník môže zvoliť prevedenie, ktoré najlepšie vyhovuje jeho optickému vnímaniu,“ zhrnul výhody kolekcií Lux a Lumen Miloslav Sivák, vedúci regionálneho predaja spoločnosti Kratochvíl parket profi.

Ultra matný lak švédskeho výrobcu Kährs v sebe navyše úspešne skombinoval výhody jednoduchej údržby lakovaných podláh s výhodami prirodzeného vzhľadu olejovaných krytín, ktorý je veľmi populárny, ale niektorí zákazníci sa obávajú náročnosti údržby olejovaných krytín. Aj keď povrchová úprava v ultra matnom laku vyvoláva dojem, že je podlaha vyrobená zo surového dreva, na povrchu sa pritom nachádza hrubá, avšak neviditeľná vrstva laku, ktorá chráni podlahu pred opotrebovaním a oterom. Hoci teda povrch vyzerá ako neošetrený, je na dotyk aj pri chôdzi príjemný, trvanlivý a ľahko udržiavateľný.

Rovnako farebné dekory v dvoch prevedeniach kolekcií Lux a Lumen

Obe kolekcie Lux a Lumen sú dostupné od mliečne bielych tónov až po dymové a tmavo hnedé odtiene, z hľadiska štruktúry to nie sú úplne čisté dekory, skôr stredný prúd. Jednolamelová kolekcia Lux pozostáva z 8 dubových a 2 jaseňových dekorov. Všetky podlahy tejto kolekcie sa vyznačujú mikro skosenými hranami, ktoré zdôrazňujú jednotlivé lamely, a sú kartáčované, čo je technika, kedy sú mäkké časti dreva medzi tvrdými letokruhmi vykefované, čím sa štruktúra dreva v podlahe zvýrazní. Krytiny zo vzácneho, takmer nedostatkového jaseňového dreva patria vďaka bielemu moreniu k tým najsvetlejším v rámci kolekcie Lux.

Kolekcia Lumen kopíruje všetkých osem dubových dekorov radu Lux v dvoj-, alebo trojlamelovom prevedení, nemá ale jaseňové dekory. Vďaka tomu je možné obe kolekcie položiť v jednom priestore v závislosti od jeho veľkosti a vytvoriť jednoliatu plochu – 1-lamelové prevedenie kolekcie Lux v rozľahlejších miestnostiach, ktoré nechajú takmer dva a pol metrové dosky vyniknúť (rozmer lamely 2420 x 187 x 15 mm), a drobnejšie 3-lamely z kolekcie Lumen v menších miestností.