Drevené podlahy

Drevo je krásny, tradičný a veľmi obľúbený materiál, ktorý nepodlieha módnym trendom. Drevené podlahy vyžarujú teplo, dodávajú útulnosť každému interiéru a prinášajú kus prírody do vášho domova.

KÄHRS LIFE

Nová kolekcia

Skutočný život je plný detí, domácich miláčikov, hračiek, každodenných úloh a výziev – to všetko musí vaša podlaha vydržať. Kährs Life je skutočne odolná drevená podlaha, ktorá si zachováva svoju krásu a prirodzený vzhľad po celé roky. Je odolná proti poškriabaniu, nárazom a ľahko sa čistí. Kolekcia Life sa skladá z desiatich krásnych farieb, ktoré siahajú od belších tónov, cez prírodnú, šedú až po tmavšie odtiene. Je to jedna z najodolnejších drevených podláh na trhu, takže sa aj po rokoch opotrebenia môžete obzrieť a povedať si: "Život je krásny."

 

KÄHRS LIFE

 

 

VIACVRSTVOVÉ DREVENÉ PODLAHY

Štruktúru viacvrstvových podláh tvoria dve alebo tri drevené vrstvy zberané proti sebe krížom. Pri trojvrstvových krytinách býva na spodnej časti podlahy drevená dyha, stredovú časť tvorí výstuž z masívu (borovica/smrek – záleží na výrobcovi) a vrchnú nášľapnú vrstvu potom tvorí jedna z ušľachtilých drevín. Z hľadiska designu je na viacvrstvovej podlahe najdôležitejšia práve drevina, ktorá tvorí nášľapnú vrstvu. Viacvrstvové podlahy sú oproti masívnym dreveným podlahám stabilnejšie, viac odolné proti prehýbaniu, vydutiu aj praskaniu. Výhodou je bezpochyby aj ich ľahká pokládka, pretože väčšina viacvrstvových drevených podláh je už z výroby vybavená zámkovým mechanickým spojom, ktorý umožňuje pokládku plávajúcim spôsobom, teda bez lepenia či skrutkovania. Pri poškodení podlahy je tak vďaka zámkovému spoju možné krytinu rozobrať a zničenú lamelu vymeniť. Vďaka svojej konštrukcii, ktorá je odolnejšia a stabilnejšia ako masív, sú viacvrstvové podlahy, ak spĺňajú základné rozmerové a technické požiadavky, vhodné na pokládku nielen na teplovodné podlahové vykurovanie.

POVRCHOVÁ ÚPRAVA 

Drevená podlaha je pocitovo vždy hladká a teplá pri chôdzi. Ale celkový zážitok tak z hľadiska pocitu, ako aj vzhľadu závisí od povrchovej úpravy.

LAKOVANÉ DREVENÉ PODLAHY

Drevené podlahy musia vyzerať úžasne, ale taktiež musia odolať každodennému zaťaženiu. Preto je dôležité povrch ošetriť. Lakovanie uľahčuje čistenie podlahy a lakované podlahy Kährs sú k dispozícii vo vysoko lesklom aj ultramatnom prevedení. Ktorý z nich si vyberiete, závisí od kvality, ktoré chcete, aby vaša drevená podlaha mala.

Výrobca Kährs používa najtenší lak na trhu vyvinutý na zachovanie jedinečného vzhľadu a lesku dreva. Všeobecne platí, že lakovaný povrch odráža svetlo viac ako olejovaný povrch. Výnimkou z tohto pravidla je drevo ošetrené ultramatným lakom – vďaka ktorému podlaha vyzerá ako by bola vyrobená z neopracovaného, novo rezaného dreva. Povrch matného laku je hrubší ako povrch saténového laku.

OLEJOVANÉ DREVENÉ PODLAHY

Olej zvýrazňuje štruktúru a kresbu dreva a zároveň zvýrazňuje jeho prirodzenú farbu. Ošetrenie olejom taktiež zachováva prirodzený vzhľad podlahy. Olejované podlahy potrebujú viac údržby, aby dobre vyzerali a predĺžila sa ich životnosť.

SPÔSOB POKLÁDKY

 

LEPENÁ

Krytina je k podkladu primontovaná napevno, teda celoplošne prilepená či priskrutkovaná k podkladovému roštu alebo na vankúše.

 

ZÁMKOVÁ

Krytina nie je k podkladu primontovaná napevno, ale tzv. pláva na podlahe. Takto je možné pokladať krytiny, ktoré sú vybavené moderným mechanickým zámkovým spojom. Tento spôsob pokládky sa týka predovšetkým viacvrstvových drevených podláh. Inovovaný zámkový spoj nedávno predstavil aj popredný európsky výrobca drevených viacvrstvových krytín spoločnosť Kährs. Ide o patentovaný zámkový spoj Woodloc 5S.

Pri pokládke krytiny plávajúcim spôsobom odporúčame pod samotnú krytinu umiestniť kvalitnú kročajovú izoláciu, ktorá zabráni prípadnému nepríjemnému kročajovému hluku. Pod kročajovú podložku je dôležité umiestniť aj zábranu proti vlhkosti, resp. parotesnú zábranu (PE fólia), ktorá zabráni prípadnému prieniku zvyškovej vlhkosti z podkladu do krytiny.

Na predchádzanie problémom s kročajovým hlukom pri drevených podlahách odporúčame použiť ALVT podložku od švédskeho výrobcu Kährs. Jedná sa o najvhodnejšiu podložku v rámci drevených plávajúcich podláh, ktorá je navyše ideálna pri montáži na podlahové kúrenie.

Prečítajte si aktuálne články z nášho blogu!