VINYLOVÉ PODLAHY

Vinylové podlahy v podobě vysoce odolných tvrzených vinylových dílců jsou přiměřeně tvrdé a dokonale pružné zároveň. Nekloužou a nestudí, jsou nehlučné, nenáročné na údržbu.

Mnoho tvárí vinylu

Nie sú to len dobré úžitkové vlastnosti, ktoré robia vinylové podlahy takými obľúbenými. Je to aj široká škála dekorov. Môžu do interiéru vniesť moderné vzory a farby, ale aj úspešne imitovať prírodné materiály - na podlahe môžete mať kameň, dlaždice, korok alebo kov, ale najčastejšie sa používajú imitácie dreva. To je ďalší dôvod obľúbenosti tohto materiálu: Vinylové podlahy sú lacnejšou alternatívou k inak nákladným krytinám.


Zámkové spoje na jednoduchšiu inštaláciu
Hoci sa vinyl stále vyrába v kotúčoch a lepí sa na podklad, táto forma rýchlo ustupuje plávajúcej podlahe. Tie sa počas inštalácie spájajú systémom zámkov, čo je oveľa jednoduchšie a rýchlejšie. Navyše to zvládne aj zručný majster. Ak je všetko pripravené, nová vinylová podlaha môže byť hotová za niekoľko hodín. Ak sa povrch poškodí, výmena poškodenej časti je tiež o niečo jednoduchšia ako pri lepených podlahách v prípade vzájomne prepojených častí.


Pre všetky miestnosti
Vinylové podlahy možno úspešne použiť vo všetkých častiach interiéru. Vydržia nápor domácich zvierat, detské hry aj jazdu na kancelárskej stoličke v pracovni. Možno ich použiť aj v kúpeľni, ale je vhodnejšie zvoliť si vinyl v kotúčoch. Tým sa minimalizuje počet škár, ktorými môže do podkladu prenikať vlhkosť. Impregnácia, ktorá sa štandardne nanáša na spoje, poskytuje ochranu len pred krátkodobým pôsobením vlhkosti, napríklad pri mokrom čistení. Na to stačí mop alebo handra namočená v čistej vode. V prípade silného znečistenia možno použiť čistiaci prostriedok na podlahy s PUR povlakom. Špeciálne prípravky na vinylové podlahy môžu zvýšiť ich lesk, ale aj odolnosť voči usadzovaniu nečistôt alebo prachu.

 

Nezamieňať s linoleom
Tento moderný materiál sa často zamieňa s linoleom. Jediné, čo má spoločné, je to, že sa na začiatku svojej existencie vyrábala výlučne v kotúčoch. Tu sa podobnosť končí. Kým linoleum je prírodného pôvodu, vinyl sa vyrába z PVC, t. j. etylénu a chloridu sodného. Pôvod krytiny naznačuje už jej názov - "vinyl" je skrátená forma slova polyvinylchlorid.

Zdravotnú bezpečnosť potvrdzujú certifikáty
Ak si zaobstaráte klasickú vinylovú podlahu, ako sa dnes PVC podlaha nazýva, nemusíte sa obávať, že by ste si do domácnosti dali niečo, čo by vám mohlo ublížiť. Legislatívne požiadavky a vlastný záujem renomovaných výrobcov podlahových krytín viedli k výrobe zdravotne bezpečných polyvinylchloridových podláh bez "starých známych" ftalátov, t. j. zmäkčovadiel. 

A prečo sa vôbec pridavali do vinylov? Spomeňte si na staré vinylové gramofónové dosky - boli tvrdé, ale krehké. A presne to je vinylový poťah. Ak ju teda chceme použiť ako krytinu, aby bola pružná a dalo sa po nej chodiť bez praskania, pridávajú sa do nej zmäkčovadlá. Jednou zo skupín zmäkčovadiel, ktoré sa hojne používali, boli zdraviu škodlivé ftaláty. V EÚ sa však proti nim veľmi protestovalo, a preto zodpovední výrobcovia (Wineo, KPP) začali používať len netoxické zmäkčovadlá a ich emisie v dnešných vinylových poťahoch sú často nižšie ako prísne normy predpísané napríklad pre detské hračky s PVC.

Zdravotná bezpečnosť je zaručená certifikátmi, z ktorých medzi najprísnejšie patria certifikáty vydané nemeckými a francúzskymi akreditovanými laboratóriami, ako napr.
Der Blaue Engel a francouzský Émissions dans l’air intérieur. A těmito samozřejmě vinylové krytiny dovážené KPP disponují.

Prečítajte si články o vinylových podlahách na našom blogu!
 

BOOM KAMENNÝCH DEKOROV U PODLAHOVÝCH KRYTÍN

BOOM KAMENNÝCH DEKOROV U PODLAHOVÝCH KRYTÍN

Málokoho by asi napadlo, že kamenné dekory u podláh začínali na laminátových krytinách, ale je to tak. Z dnešného pohľadu boli však vtedajšie…
Drevené dekory vinylov a SPC podláh z novej kolekcie KPP HOME XL prinútia pokľaknúť aj znalcov

Drevené dekory vinylov a SPC podláh z novej kolekcie KPP HOME XL prinútia pokľaknúť aj znalcov

S novou kolekciou navodíte doma arktickú zimu či púštnu klímu Aj znalec by musel na kolená, aby si na podlahu siahol a zistil, o aký materiál ide.…