Poslať dotaz
Nechajte si poradiť od profesionálov, ktorí vám radi odpovedia na všetky vaše otázky.
OD UMELÝCH VINYLOV K PRÍRODNÝM RIGIDOM
Čo všetko zahrňuje pojem rigidný vinyl?
PVC v rolkách (polyvinylchlorid) a Luxury Vinyl Tiles (LVT), pre ktoré sa u nás vžil pojem vinyl, sú produktom vyrábaným čisto z umelej hmoty, z plastu. Zjednodušene povedané, základnou surovinou vinylu je v podstate ropa a podľa množstva pridávaných zmäkčovadiel sa dosahuje potrebná ohybnosť krytiny. Pre vinyl v rolkách (PVC) sa používa viac zmäkčovadiel, pre vinyl v dielcoch (LVT) menej.
Rigidy sú novou generáciou krytín a hoci sa im niekedy hovorí nové vinyly, nie sú vyrábané z umelej hmoty. Základnou zložkou je buď kamenivo (minerály), alebo drevo, teda obnoviteľné suroviny. Výsledkom sú dva druhy rigidov, a to minerálne SPC krytiny (Stone polymer composit) s jadrom z drveného kameniva (napr. KPP, Kährs) alebo drevené WPC podlahy (Wood plastic composit) s dreveným jadrom (napr. KPP X-CELLENT WOOD HYBRID 8 mm). K tomuto základu sa pridávajú polyméry, ktoré zaručujú, že krytina bude ohybná, pretože SPC krytiny len s drveným kamenivom by boli de facto dlažbou. Rigidy sa vyrábajú v rovnakom formáte ako vinyly, avšak neobsahujú PVC, ftaláty ani zmäkčovadlá. Medzi prvé minerálne podlahy u nás patrili aj krytiny od tradičného švédskeho výrobcu drevených krytín Kährs.
Aké sú typy konštrukcií rigidov?
Konštrukcia sa líši podľa výrobcu, pričom základná voľba spočíva medzi minerálnym a dreveným jadrom. Minerálne SPC krytiny sú tvarovo stabilnejšie v porovnaní s vinylmi. Pri konštrukcii SPC krytín má výrobca možnosť zvoliť rôzne pomery medzi množstvom kameniva a pridaných polymérov. Všeobecne platí, že čím viac kameniva je použité, tým je podlaha tvarovo stabilnejšia.
V čom sú rigidy lepšie oproti vinylom?
SPC a WPC krytiny sú ekologickými podlahami v mnohých smeroch: Použité prírodné minerály sú v súlade s trendom znižovania emisií u podlahových krytín, pretože majú nulové emisie. Veľmi nízky tepelný odpor znamená efektívnejšie využitie podlahového vykurovania, čo vedie k nižšej spotrebe energií. Na konci svojho životného cyklu sú rigidy plne recyklovateľné.
Najmä minerálne SPC krytiny zaručujú maximálnu odolnosť a vyššiu rozmerovú a tvarovú stabilitu. V porovnaní s vinylovými podlahami sú tvrdšie, pevnejšie a menej náročné na kvalitu podkladu, pričom sú zároveň príjemné na dotyk. Ich vyššia tvarová stabilita v porovnaní s vinylmi eliminuje riziko vzniku špár.
WPC krytiny oproti SPC podlahám obsahujú drevité materiály, presnejšie drevitú múčku. Pôvodnou myšlienkou bolo využiť výhody drevitých materiálov (hlavne ich dostupnosť) a zároveň odstrániť niektoré nevýhody drevených podláh, napríklad nižšiu odolnosť voči poškodeniu. Vzhľadovo sa WPC krytiny od SPC nelíšia, avšak vďaka použitej základnej surovine má SPC podlaha predsa len o niečo väčšiu tvarovú stabilitu ako krytiny WPC.
Ako sa vyvinuli technológie vinylových podlahovín za posledných cca 10 rokov?
Vývoj vinylových podláh, konkrétne rigidov, mal splniť dva hlavné ciele. Prvým bolo zvýšenie tvarovej stability podlahových krytín v porovnaní s tradičnými vinylovými podlahami, pretože tvarová stabilita vinylov je ovplyvnená ich termoplastickými vlastnosťami – vinyl sa rozťahuje a zmršťuje v závislosti od teploty. Druhým cieľom, alebo skôr impulzom, bola ekologická stránka výroby, a to v dvoch oblastiach. Pri výrobe rigidov sa nepoužívajú plasty, čo šetrí ropu a namiesto toho sa využívajú obnoviteľné zdroje. U minerálnych SPC krytín je základnou surovinou kamenivo, zatiaľ čo u WPC krytín je to drevitá múčka. Výroba WPC podláh umožňuje zužitkovať zvyškové drevo, ktoré by inak nenašlo ďalšie využitie. Drevo sa rozomelie a vytvorí jadro krytiny, čo je veľmi ekologický prístup, ktorý zaisťuje stopercentné využitie dreva ako suroviny.
Vývoj v tejto oblasti je veľmi rýchly. Pred desiatimi rokmi, v čase nástupu vinylov, sa vyrábali čisto lepené dielce a podlahári vtedy hovorili, že na trhu je už asi všetko a ťažko si predstaviť, čo nové by výrobcovia ešte mohli vymyslieť. Lenže ubehli dva roky a výrobcovia prišli so zámkovými vinylmi, čo si na začiatku nikto nevedel predstaviť. Ani tým sa to však neskončilo a objavili sa vinyly na HDF doskách. A opäť si všetci mysleli, že teraz je už naozaj všetko vymyslené, že nič nové nebude, a zrazu sú tu rigidy, ktoré neobsahujú PVC, ftaláty ani zmäkčovadlá, a záujem sa presúva od LVT k rigidom.
Trend súčasnosti je teda jednoznačne ekológia. Niekedy v roku 2013 výrobcovia začali plošne opúšťať ftaláty a nahradili ich inými typmi zdravotne nezávadných zmäkčovadiel, dnes zase v rámci ekologického prístupu nahrádzajú plasty. Okrem rigidov vznikajú aj podlahy z čisto prírodných surovín, ako je krieda, repkový alebo ricínový olej, príkladom môžu byť nemecké produkty WINEO PURLINE, čo je kategória ekologických podláh. Nemci dokonca používajú termín bio podlahy. Tie sú opäť vyrábané v rovnakých formátoch ako vinyl, ale neobsahujú PVC, a preto nepotrebujú žiadne zmäkčovadlá. Zatiaľ čo podlahu PURLINE môžete na konci jej životného cyklu prakticky vyhodiť do koša, teda do bežného zmiešaného odpadu, pretože je to čisto prírodný materiál, pri vinyle musíte doložiť, že bol ekologicky zlikvidovaný. Vinyl je plast, ktorý by sa inak rozkladal stovky rokov.
Odporúčané články
Plávajúca, alebo lepená podlaha?
Je to ako so všetkým, obe varianty pokládky podlahovej krytiny, teda plávajúca a lepená, majú svoje pre aj proti. Ale dobrá správa hneď na začiatku, u…
Podlahové kúrenie a drevené krytiny? Samozrejme!
O drevenej podlahe platí, že v zime hreje a v lete príjemne chladí (čo iná krytina nedokáže). Môže však drevená podlaha v zime zaistiť ešte viac tepla s…
Štyri ročné obdobia v tónoch kolekcie drevených podláh Kährs Flora
Príroda vládne podlahám vo všetkých smeroch. Téma udržateľnosti a snaha čo najlepšie využívať obmedzené prírodné zdroje sa premietla do konštrukcie novej kolekcie drevených podláh Kährs Flora, ktoré ...
Podlahy kolekcií Kährs Lux a Lumen pracujú so svetlom aj priestorom
Okrem tohto efektu sú kolekcie Lux a Lumen špeciálne aj z ďalšieho dôvodu, jeden dekor bol vyrobený s rôznym počtom lamiel - kolekcia Lux je…
Poslať dotaz
Nechajte si poradiť od profesionálov, ktorí vám radi odpovedia na všetky vaše otázky.
Sme firma zaoberajúca sa dovážaním a predajom podláh. Spoločnosť KPP bola založená v roku 1993 a od začiatku kladieme dôraz na kvalitné dizajnové podlahy a výborný servis pre našich zákazníkov.
Máte otázku?
Podlahy
Newsletter
Raz za čas Vám pošleme to najdôležitejšie zo sveta podláh
PREDAJNÉ MIESTA
Navštívte jednu z našich partnerských predajní po celej Českej republike, Slovenskej republike a v Maďarsku.