PODLAHY A DOMÁCI MAZNÁČIKOVIA

Zatnuté pazúriky pri „roztomilom“ preťahovaní alebo mláčky, aj s takými nehodami sa musí vyrovnať podlaha v byte obývanom ľuďmi a ich zvieracími kamarátmi. Práve psík a mačička sú asi najčastejšími reprezentantmi živočíšnej ríše v našich zemepisných šírkach, ktorí svojim životným štýlom zaťažujú aj podlahové krytiny, pretože im na rozdiel od iných zvieratiek nestačí vymedzený priestor v podobe akvária alebo klietky.

Hlavné zásady pri výbere podlahy:

  • Pozor na psí charakter
  • Odolnosť proti poškriabaniu
  • Vodeodolnosť voči mláčkam
  • Špinavé packy a bežná údržba
  • Víťazia SPC krytiny alebo lamináty

Výber podlahy psími očami

Asi neexistuje krytina, snáď len okrem keramickej dlažby, ktorú by pes nedokázal poškodiť... Veľkosť a váha najlepšieho priateľa človeka, ktoré by sa na prvý pohľad mohli zdať najdôležitejšie, paradoxne toľko nerozhodujú. Významnejší je charakter psa, či je pokojný alebo divoký, a jeho vek, pretože šteňa sa chová inak ako starší pes. Vylučovacou metódou sa na prvé miesto dostanú SPC krytiny, ale vezmime to po poriadku.

Keď začneme pri drevenej podlahe, tak do laku pes urobí drobné škrabance - tie zostanú len v laku, nepreniknú do dreva ako takého, ale budú viditeľné, najmä proti svetlu. V olejovanej drevenej podlahe pes tiež urobí škrabance - v tomto prípade zasiahnu priamo do dreva, ale keď sa podlaha znovu naolejuje, tak sa škrabance zatiahnu a nebudú tak viditeľné. V rámci dreva by preto voľba mala smerovať skôr k olejovanej povrchovej úprave. Aj keď dnes si môžete vybrať aj aktuálnu novinku, kolekciu Life švédskej značky Kährs s novou generáciou extrémne odolných lakov práve voči drobným škrabancom a poškodeniam. Aj keď je to drevená podlaha, pri ktorej sa bežne neudáva trieda záťaže, tak v rámci testovania bola skúšaná rovnakým spôsobom ako laminátové podlahy a dosiahla odolnosť záťažovej triedy 33, teda je vhodná aj pre komerčné priestory.

Variantou sú spomínané vysoko odolné SPC (Stone Polymer Composit) podlahy s jadrom z drveného kameniva, napr. české značky KPP, nemecké WINEO alebo švédske Kährs. Minerálne SPC krytiny sú totiž schopné, na rozdiel od dreva, si poradiť aj s ďalším potenciálnym problémom, ktorým je moč. Jednak je to tekutina a za druhé je to tekutina veľmi agresívna. Pokiaľ teda majiteľ nemá istotu, že sa pes nevyciká na podlahu, tak je najvhodnejšia práve SPC podlaha, pretože to je krytina odolná voči vlhkosti.

Aj lamináty vydržia veľa, ale výrobcovia zdôrazňujú, že je to odolnosť pre klasický pohyb na krytine. Takže pokiaľ sa pes bude napríklad dlhodobo na jednom mieste snažiť vyhrabať dieru a bude urputný, tak aj laminátovú podlahu môže poškriabať. V prípade mláčky u laminátov hrozí poškodenie konštrukcie krytiny, pokiaľ teda nemajú špeciálny 100% vodeodolný náter Aqua-Stop, ktorým sú ošetrené spoje lamiel napríklad nemeckej značky WINEO. Vodeodolným vinylom z pohľadu vlhkosti poškodenie nehrozí, ale zase sú to mäkšie krytiny, takže je väčšie riziko poškriabania.

Podlahám nesvedčia zatnuté pazúriky preťahujúcich sa mačiek

Mačičky sú, pokiaľ ide o vylučovanie, predsa len kultivovanejšie a ani nebudú do podlahy „zahrabávať kosť“. To ale neznamená, že nie sú pre krytinu neškodné. Svojím spôsobom sú zákernejšie – stačí si vybaviť, ako sa mačky vedia roztomilo pretiahnuť... a zaťať pazúriky a zaryť, keď si packy priťahujú k telu. To samozrejme zanechá stopy v dreve aj vo vinyle, preto v prípade mačiek opäť víťazia SPC krytiny alebo lamináty.

Špinavými labkami po príchode zvonku sa už dnes pri odolnosti moderných krytín, resp. ich ľahkej údržbe asi netreba trápiť. Ale ako maznáčikovia zvládajú hladké povrchy, aby im to nekĺzalo? Zvieratá sa veľmi rýchlo prispôsobia povrchu, po ktorom chodia, z podklzovania teda strach mať nemusíte.