Koľko ľudí prejde po podlahe denne?

Začnime poporiadku, záťažové triedy sú tri. Trieda začínajúca číslicou dve je určená pre bytovú výstavbu, nasleduje „trojka“ pre komerčnú záťaž a pre náročný priemyselný segment je potrebné vybrať triedu so štvorkou na začiatku. V rámci týchto tried sú ešte stupne, ktoré vyjadruje druhá číslica v poradí – napr. krytina so záťažovou triedou 21 znesie menej ako krytina označená triedou 23. Jednotlivé triedy sa navyše prelínajú, takže krytina s triedou 23 z bytového radu sa fakticky rovná tridsať jednotke, teda „najslabšie“ z radu pre komerčné využitie (tá zahŕňa stupne 31, 32, 33 a 34).

„Ešte pred pätnástimi rokmi sa predávali laminátové podlahy s hrúbkou 6 mm, ktoré zvládli záťaž iba 21, 22. Vtedy bolo naozaj nutné pýtať sa klienta, kam chce krytinu položiť, aby ju nechcel dať napríklad do najviac zaťažovanej chodby alebo obývacieho priestoru. Dnes už sú tieto podlahy skôr výnimkou, pretože výroba laminátových podláh sa posunula výrazne ďalej. Štandardom je hrúbka 8 mm a aj lamináty začínajú v záťažovej triede 23 – 31, až na výnimky teda horšie nezoženiete,“ hovorí Tomáš Poór, vedúci regionálneho predaja spoločnosti Kratochvíl parket profi. Tá napríklad pod svojou značkou KPP ponúka vodeodolné laminátové podlahy z kolekcie KPP Euphoria vyrábané v Nemecku štandardne so záťažovou triedou dokonca 33.

Do triedy pre maximálnu záťaž je potrebné krytinu prilepiť

O zaradení krytiny do záťažovej triedy rozhodujú dve veci, sila vrchnej nášľapnej vrstvy a spôsob pokládky, čo je prvotné sito. „Žiadna krytina položená plávajúcim spôsobom, čiže na zámok nezačína v záťažovej triede štvorkou, pretože norma definuje úžitkové vlastnosti krytiny aj spôsobom pokládky. A tá stanovuje, že podlahy v záťažovej triede štyri musia byť vždy celoplošne prilepené. Preto pri laminátových podlahách, SPC krytinách alebo vinyloch položených plávajúcim spôsobom nájdete záťažovú triedu maximálne v hraniciach trojky, tzn. 31 až 34,“ vysvetluje Tomáš Poór z KPP.

Druhým už spomínaným parametrom je hrúbka nášľapnej vrstvy. „Rozdiely nie sú dramatické, u 31 je definovaná nášľapná vrstva 0,3 mm, hrúbka 0,4 mm už zodpovedá triede 32. 0,55 mm je adekvátna triede 33, resp. 42 a vyššia záťažová trieda má predpísané 0,7 mm. Tak je to definované normou, ale niektorí výrobcovia majú nášľapnú vrstvu ešte silnejšiu,“ pokračuje Tomáš Poór z KPP. Najvyššiu záťažovú triedu s nášľapom 0,7 mm ponúka napr. švédsky výrobca vinylov Kährs, nemecké WINEO sa venuje vinylom s nášľapom 0,55mm, ale zároveň má vo svojej ponuke elastické podlahy PURLINE, ktoré v kolekcii 1500 tiež dosahujú najvyššiu záťažovú triedu na úrovni priemyselného zaťaženia. Mimochodom, bio podlahu Wineo PURLINE 1500 by v zveličení išlo použiť aj na povrch cesty - pri testovaní vysokou školou v Bielefelde sa totiž na podlahe ani po 25.000 prejazdoch s 500 kilogramovým nákladom pri rýchlosti 6 km/hod. neprejavilo žiadne opotrebenie! Za vynikajúcu odolnosť je v pozitívnom slova zmysle zodpovedný kompozitný bio polyuretán equaran, ktorý tvorí 0,3 mm hrubú nášľapnú vrstvu.

Priemyselné záťaže by hravo dosiahli aj minerálne krytiny SPC, napríklad od Kährs, ale ohľadom na spôsob položenia zámkovým systémom podľa normy dosiahnu „len“ na tretiu triedu. „Do priestorov typu reštaurácie či obchody sú ale určite vhodné,“ vysvetluje Tomáš Poór z KPP.

 

Pre drevo platí, čím menej, tým tvrdšie

Kapitolou samo o sebe je drevo. Pri dreve sa záťažové triedy neuvádzajú, neexistuje žiadne normatívne odporúčanie, kam je možné ktoré použiť. Rozhoduje tvrdosť dreva, ktorá je závislá na samotnej drevine. A hodnotu tvrdosti určuje Brinellova stupnica. Dub je braný ako stredne tvrdá drevina, na Brinellovej stupnici tvrdosti sa pri dube udáva koeficient 3,7 stupňov, buk je v podstate rovnaký 3,8. Pokiaľ chce zákazník naozaj tvrdú drevinu, tak musí siahnuť po exotike, ako je merbau či jatoba s priemernou hodnotou 7.

 „Ale existuje výnimka, to sú dyhované viacvrstvové podlahoviny, ako napríklad švédsky Kährs napríklad v kolekcii Life,“ upozorňuje na paradox Tomáš Poór: „Keď použijete dub iba ako dyhu na nosnej tvrdej HDF doske, tak razom dosiahnete na 5,8 až 6 stupňov na Brinellovej stupnici. Vďaka tvrdej nosnej HDF doske, na ktorej je z ušľachtilého dreva iba dyha, tak majú tieto podlahoviny z kolekcie Kährs Life podstatne vyššiu tvrdosť, ako keď máte podlahu celú z tej istej dreviny v 15 mm hrúbke.“

Nezamieňajte bežné opotrebenie s odolnosťou proti ostrým predmetom

Zatiaľ čo predtým si zákazník musel strážiť záťažovú triedu a zvažovať, či je krytina vhodná na chodbu, alebo „len“ spálňu, dnes už najmä v špecializovaných podlahových firmách na nekvalitné krytiny nenarazíte. Tam vám poradia aj práve s odolnosťou krytiny napríklad proti pádu ostrých predmetov či vodeodolnosťou. „Presne tak, záťažová trieda sa vzťahuje iba na opotrebenie podlahy bežnou prevádzkou, čo niekedy ľudia chápu trošičku nešťastne. Napríklad vinyly nemajú rady ostré predmety, takže keď ťaháte ťažký predmet, tak tú podlahu poškriabete. A je úplne jedno, či patrí do záťažovej triedy 31 alebo 43, poškriabete ju úplne rovnako. A tí ľudia sú potom nešťastní a hovoria, my sme si zvolili 32 a pozrite, ako ju máme poškriabanú... Lenže záťažové triedy značia stupeň opotrebenia vplyvom bežného používania,“ radí  Tomáš Poór zo spoločnosti Kratochvíl parket profi.