Akú podlahu do kuchyne?

Na podlahu v kuchyni je kladených oveľa viac nárokov, než vo zvyšných častiach bytu či domu, pretože kuchyňa je jednou z najviac zaťažovaných miestností domácnosti. Okrem odolnosti voči záťaži a pádom predmetov si krytina musí poradiť s vysokou vlhkosťou či mastnotou, ktoré sú pre túto miestnosť typické a ľahko sa udržiavať. Podmienkou je aj bezpečie, povrch by mal byť nekĺzavý, ale súčasne príjemný pre nohy – veď pri kuchynskej linke často prestojíme aj niekoľko hodín denne. K tomu všetkému musí vybraná krytina spĺňať vysoké estetické nároky, pretože kuchyne a jedálne sú už štandardne súčasťou obytných miestností. Zatiaľ čo v minulosti víťazila v týchto náročných podmienkach často dlažba, dnes je podlahových materiálov, ktoré v kuchyni obstoja, oveľa viac.

Hlavné zásady pre výber podlahy do kuchyne:

 Odolnosť voči záťaži aj nárazom.

Odolnosť voči vlhkosti.

Bezpečnosť.

Povrch príjemný pre bosú nohu.

✚ Ľahká údržba.

✚ Design.

Vinylové podlahy

Vinylové podlahy predurčuje na použitie v kuchyni predovšetkým vysoká odolnosť a dlhá životnosť. Vítaný je aj ich primerane tvrdý a zároveň dokonale pružný povrch, ktorý sa nešmýka a nechladí, k tomu je tichý. Bežná údržba vinylovej podlahy nie je náročná, stačí na ňu vysávač, zmeták a vlhká textília či mop namočený v čistej vode. Pokiaľ dôjde k silnému znečisteniu, je možné použiť čistiaci prostriedok pre podlahy s PUR povrchovou úpravou. Obrovskou výhodou pri vinyle je potom široká ponuka farieb, vzorov a imitácií najrôznejších materiálov, ktoré dnes robia aj s atraktívnym 3D vhľadom. Ľahko tak dosiahnete imitáciu dlažby či betónu… Snáď jediným rizikom je pád ostrého predmetu (napr. noža), ktorý by mohol povrch vinylovej podlahy prerezať.

Vinylové podlahy do kuchyne - výhody

Vysoká mechanická odolnosť, dlhá životnosť.

Odolnosť proti vlhkosti.

✚ Pružný povrch príjemný na dotyk, ktorý sa nešmýka.

✚ Jednoduchá údržba.

Široká škála dizajnov.

Ekologické podlahy

Skvelou voľbou pre kuchyňu sú ekologické podlahy. Ich povrch má ideálne vlastnosti, je vysoko odolný nielen proti opotrebovaniu a vlhkosti, ale aj proti nárazom či pôsobeniu chemikálií. Zároveň sa nešmýka a nechladí, je pružný a príjemný pre chôdzu naboso. Ide taktiež o povrch antibakteriálny a antistatický, ktorý odoláva nečistotám. Na údržbu postačí čistá voda a textílie či mop. Ekologické elastické krytiny sa tešia obľube aj preto, že sú vyrábané bez použitia PVC, zmäkčovadiel a chlóru, iba z recyklovateľných surovín. Sú tak nielen šetrné k životnému prostrediu, ale zároveň zdravotne nezávadné a ideálne okrem iného do domácností, kde žijú alergici alebo astmatici.

Ekologické podlahy do kuchyne - výhody

Vysoká odolnosť proti mechanickej záťaži, nárazom aj pôsobeniu chemikálií.

Povrch, ktorý nechladí a nekĺže.

Elastický povrch zdravý pre kĺby.

✚ Vysoko odolný antibakteriálny a antistatický povrch, ktorý odoláva nečistotám.

Nenáročná údržba.

✚ Nespočet dizajnových variant.

 

SPC minerálne podlahy alebo rigidné podlahy

Vďaka extrémnej odolnosti sa v kuchyni uplatnia tzv. rigidné podlahy. Podlahové krytiny, pre ktoré sa používa skratka SPC (z angl. Stone Polymer Composit), bývajú tiež označované ako minerálne. Sú totiž vyrábané zo zmesi drveného kameniva (minerálov), ktoré im dodáva pevnosť a ohybnosť, polyméry potom zaisťujú ich pružnosť. Jedná sa o podlahy zdravotne úplne nezávadné a 100% recyklovateľné. Do náročných podmienok miestnosti určené na varenie sú dobrou voľbou aj pre svoju rozmerovú stálosť a povrch príjemný na dotyk. K tomu je tu ešte jedna výhoda - sú menej náročné na kvalitu podkladu pri pokládke, zakryjú totiž aj jeho prípadné drobné nerovnosti.

Rigidné podlahy do kuchyne - výhody

✚ Pevnosť a tvarová stálosť.

✚ Pružnosť a ohybnosť.

✚ Povrch mäkký a teplý na dotyk.

✚ Zdravotne úplne nezávadné a 100% recyklovateľné.

✚ Jednoduchá údržba.

✚ Menšia náročnosť na prípravu podkladu.

Laminátové podlahy

Dnes už sa v náročných podmienkach kuchyne nemusíte vzdávať ani laminátových podláh, ktoré za roky svojej existencie urobili veľký pokrok. Dobre tak poslúžia aj v priestoroch s vyššou vlhkosťou (okrem kuchyne dokonca aj v kúpeľni). Vodeodolnosť zaručujú moderné povrchové úpravy, ktoré chránia spoje proti prieniku vlhkosti, a to spoľahlivo a zároveň dlhodobo. Laminátové podlahy sa všeobecne tešia veľkej obľube, a to najmä vďaka ľahkej pokládke plávajúcim spôsobom pomocou jednoduchého zámkového spoja, ale aj širokej ponuke dekorov. V kuchyni oceníte aj ich vysokú tvrdosť a odolnosť. Voľte však laminátovú krytinu so stabilnou konštrukciou, teda s tvrdou nosnou HDF doskou a kvalitným zámkovým spojom, zároveň nepodceňte pravidlá pokládky. Snáď jedinou nevýhodou laminátov zostáva povrch chladný na dotyk. Tento mínus je však možné vyrovnať podlahovým vykurovaním, na ktoré sú laminátové podlahy vhodné, pretože nemenia vplyvom tepla tvar ani rozmer.

Laminátové podlahy do kuchyne - výhody

✚ Tvrdosť a odolnosť.

✚ Pri špeciálnej povrchovej úprave trvalá vodeodolnosť.

✚ Rýchla a jednoduchá pokládka, plná záťaž je možná bezprostredne po pokládke.

✚ Jednoduchá údržba.

Drevené podlahy

Zakázané nie sú v kuchyni ani drevené podlahy, avšak je nutné vedieť, že pri použití v tejto miestnosti panujú isté obmedzenia. V prvom rade je to náchylnosť na dlhodobejšiu vlhkosť – rozliate poháre vody alebo pary z varenia sa netreba obávať, ale vytečená umývačka alebo mraznička môžu drevenú krytinu nenávratne poškodiť. Ani najtvrdšia drevina s pokročilou povrchovou úpravou  nezvládne pád ťažkého predmetu bez následkov, takže počítajte s tým, že náraz kameninového hrnca alebo paličky na mäso na povrchu zrejme zanechá priehlbinu. (Drobné poškodenia tohto druhu ľahšie unesú rustikálne podlahy, ktorých vzhľad na drobných nerovnostiach a vadách povrchu priamo stojí.) Červené víno alebo paradajkovú omáčku potom odstránite ľahšie z lakovanej podlahy. Z voskovaného či olejovaného povrchu húževnaté škvrny len tak nevyčistíte, na druhú stranu ich možno odstrániť drobnou lokálnou opravou. Pokiaľ ste schopní ochrániť podlahu v kuchyni pred veľkými pohromami, odvďačí sa vám nezameniteľnou krásou a praktická je aj skutočnosť, že na rozdiel od ostatných ju možno kompletne zrenovovať, a to dokonca niekoľkokrát za jej dlhú životnosť.

Drevené podlahy do kuchyne - výhody

✚ Prirodzený vzhľad, originálna kresba a farebnosť.

Trvanlivosť a dlhá životnosť.

✚ Ekologická podlaha z obnoviteľného materiálu.

✚ Možnosť opakovanej kompletnej renovácie.