Poslať dotaz
Nechajte si poradiť od profesionálov, ktorí vám radi odpovedia na všetky vaše otázky.
Základné druhy podláh: Drevené, laminátové, vinylové, minerálne a ekologické
DREVENÉ PODLAHY: Bez umelej inteligencie tvorí matka príroda
Najoriginálnejšie podlahy sú bezpochyby drevené krytiny. Ani umelá inteligencia nedokáže to, čo stvorí matka príroda, keď každá doska, každá parketa je jedinečná, neopakovateľná, proste originál. Uhlíkovo neutrálny a obnoviteľný materiál zateplí a zútulní každý interiér. V chladných dňoch sa drevo postará, aby sa nohy pri došľape cítili v teple, v horúcich dňoch naopak príjemne chladí vďaka prírodnej bunkovej štruktúre.
- masív vs. viacvrstvové krytiny
- lakované vs. olejované
- prírodné vs. rustikálne
Drevené krytiny môžete zaobstarať buď z masívu, alebo ako viacvrstvové. Masívne drevené krytiny sú z jedného kusu dreviny, môže sa jednať o klasickú doskovú podlahu alebo parkety. Štruktúru viacvrstvových či sendvičových krytín tvoria dve alebo tri drevené vrstvy zlepené proti sebe krížom. Pri trojvrstvových krytinách býva na spodnej časti podlahy drevená dyha, stredovú časť tvorí výstuž z masívu a vrchnú nášľapnú vrstvu potom jedna z ušľachtilých drevín. Z hľadiska designu či na pohľad je na viacvrstvovej podlahe najdôležitejšia práve drevina, ktorá tvorí nášľapnú vrstvu. Viacvrstvové podlahy sú oproti masívnym dreveným podlahám stabilnejšie, odolné proti prehýbaniu, vydutiu aj praskaniu.
Lakované povrchy naďalej víťazia nad olejovanými v parametri údržby, pretože žiadne špeciálne zaobchádzanie nevyžadujú. Proti tomu bežné olejované povrchy budú bez pravidelného ošetrenia strácať svoju farbu a šednúť. Pokiaľ ide o mechanickú odolnosť drevenej podlahy, nemá na ňu povrchová úprava vplyv. Rozdiely napriek tomu v bežnej prevádzke spoznáte. Zatiaľ čo z lakovaného povrchu bez následkov zotrite vyliatu vodu, víno aj mastnotu, na povrchu ošetrenom bežným olejom bez prímesi vosku môžu zostať škvrny. Okrem širokej škály odtieňov aj dekorov dreva môžete pri lakovaných podlahách voliť medzi matným a lesklým povrchom. Lesk je dnes už na ústupe, a to s ohľadom na trend veľkých presklených plôch v interiéri, ktoré môžu spôsobovať nežiaduci odraz svetla. Dnešným podlahám vládne mat, k dispozícii sú dokonca aj ultra matné lakované povrchy s lesklosťou iba 4 – 6 %.
Dnes už sa drevo zabývalo vo všetkých domácich priestoroch, vrátane kúpeľní, kde je ale nutné z dôvodu zvýšenej vlhkosti voliť z tepelne upravovaných alebo exotických drevín. Za univerzálnu drevinu, s ktorou sa pomerne ľahko kombinuje zariadenie, je považovaný dub. Samozrejme predovšetkým vo svojej prírodnej farbe, ktorá je neutrálna, nebavíme sa o dymovom, bielenom či inak upravovanom dube. Farebnosť, veľkosť a množstvo hrčí, prekreslené letokruhy, praskliny – to sú základné veličiny rozhodujúce o triedení drevených podláh do kategórií od čistejších, elegantných dekorov cez živšie až po tie najrustikálnejšie. Prírodné odchýlky dreva je možné zvýrazniť mnohými rôznymi typmi povrchových úprav, napr. brúsením, škrabaním, kefovaním.
LAMINÁTOVÉ PODLAHY: Vodeodolné zásluhou špeciálneho hydrofóbneho náteru spojov
Laminátové podlahy si našli svojich priaznivcov najmä vďaka ľahkej pokládke a širokej ponuke dekorov. S úspechom napodobňujú betónové alebo kovové povrchy, kameň či dlažbu, najrozšírenejšie sú ale imitácie dreva.
- ľahká pokládka a výmena lamiel
- vodeodolné spoje proti zatečeniu vody
Uplatnenie nájdu vo všetkých priestoroch interiéru a svoju cestu si našli aj do vlhších priestorov kúpeľní. Môžu za to špeciálne hydrofóbne povrchové nátery zámkových spojov (napr. Aqua-Stop), ktoré stopercentne chránia pred zatečením vody do škár medzi lamelami a zaisťujú tak celkovú vodeodolnosť krytiny. Ani samotný povrch laminátovej krytiny v minulosti vodou poškodený nebýval, ale H2O dokázala pretiecť práve v spojoch lamiel a poškodiť jadro (nosnú dosku) krytiny, ktorá napučala a zdeformovala sa. Také škody bývali nevratné a dôsledkom mohli byť aj plesne v podlahe. Preto sa technologické vylepšenia laminátových krytín sústredili práve na ochranu spojov. Laminátovú podlahu je možné položiť na podlahové vykurovanie, pretože nemení vplyvom tepla svoj tvar a rozmer.
Pokládka je rýchla a jednoduchá – plná záťaž je v závislosti od zručnosti remeselníka možná už za pár hodín. Umožňuje to jednoduchý zámkový systém, ktorým sa jednotlivé dielce spájajú – stačí zasunúť pero do drážky a zaklapnúť. Tento systém tiež dovoľuje prípadnú výmenu poškodenej lamely. Aj veľmi odolný laminátový povrch môže totiž nenávratne poškodiť napríklad pád tvrdého či ostrého predmetu. Okrem vodeodolnosti ponúkajú moderné laminátové kolekcie aj zvýšenú odolnosť proti poškriabaniu vďaka LLT technológii anti-scratch v podobe zosilnenej hornej vrstvy krytiny či antistatický povrch LLT anti-static, brániaci vytváraniu chuchvalcov prachu.
Jednoduchá údržba je ďalšou veľkou výhodou. Na bežné upratovanie stačí len zmeták či vysávač s nástavcom na hladké podlahy a vlhký mop, alebo textílie namočené vo vode s prídavkom čistiaceho prostriedku, ktorý je určený na laminátové povrchy.
VINYLOVÉ KRYTINY: Na vrchole popularity
Obľúbenosť vinylových podláh je na vrchole, obstojí totiž aj v náročnejších podmienkach, napríklad v interiéroch s domácimi miláčikmi, sú pritom veľmi nenáročné na údržbu. Povrch je primerane tvrdý, pevný a nekĺzavý, zároveň dokonale pružný, s dlhou životnosťou, odolnosťou a príjemný pri chôdzi naboso.
- z plastu, ale väčšinou už bez ftalátov
- odolný voči vlhkosti
Vinyly je možné použiť aj v kúpeľni, kde je ale vhodnejšie zvoliť krytinu v roliach a minimalizovať množstvo spojov ako prevenciu proti zatečeniu vody. Medzi ďalšie prednosti vinylu patrí stálofarebnosť aj možnosť použitia na podlahový vykurovací systém, samozrejmosťou je pestrá ponuka dekorov. Do interiéru môžu vniesť moderné vzory a farby, ale s úspechom imitujú prírodné materiály – na podlahe môžete mať „vinylový“ kameň, dlažbu, korok či kov, najviac zastúpené sú opäť imitácie dreva.
Aj pri vinylových podlahách nazývaných tiež PVC (Polyvinylchlorid - vinyl v roliach) alebo LVT pri prevedení v dielcoch (Luxury Vinyl Tiles) sa technologický vývoj uberá smerom k čo najekologickejšiemu materiálu. Napriek tomu, že sú súčasné vinyly naďalej vyrábané z plastu (majú teda ropný základ), väčšinou sú už bez ftalátov, a pokiaľ už tento typ zmäkčovadiel obsahujú, je ich množstvo úplne minimálne a pre zdravie tak bezpečné.
V prípade silného znečistenia je možné použiť prostriedok na podlahy s PUR povrchovou úpravou, bežne ale vystačíte s čistou vodou.
MINERÁLNE SPC KRYTINY: Pevné a tvarovo stále, napriek tomu mäkké a teplé na dotyk
Moderné SPC podlahy s minerálnym jadrom si zachovávajú výhody vinylov, vďaka úplne odlišným technológiám aj materiálom použitým pri výrobe sú však maximálne ohľaduplné k životnému prostrediu, jedná sa o krytiny 100% recyklovateľné.
- 100% recyklovateľné, bez ftalátov
- jadro z drveného kameniva
Krytiny SPC (z angl. Stone Polymer Composit), označované aj ako SPC rigidy, sú vyrobené zo zmesi drveného kameniva – minerálov. Bývajú preto nazývané podlahami minerálnymi. Kamenivo dodáva týmto krytinám pevnosť a ohybnosť, pružnosť zaisťujú polyméry. Pri výrobe nie sú používané žiadne zmäkčovadlá čiže ftaláty ani iné škodliviny.
Podlaha s minerálnym jadrom je vysoko pevná, odolná voči bodovému zaťaženiu aj celkovému opotrebovaniu. Proti vinylovým podlahám má tiež väčšiu tvarovú stabilitu, napriek tomu je mäkká (oproti napr. laminátovým podlahám), na dotyk teplá, pružná, zmierni nárazy, vykazuje dlhú životnosť, stálofarebnosť a odolnosť proti UV žiareniu. SPC krytiny sú odolné proti opotrebovaniu aj v prípade vyššej záťaže, čo ich predurčuje na použitie aj v komerčných priestoroch.
SPC podlahy sú novo k dispozícii nielen v zámkovom prevedení, ale aj na celoplošné lepenie.
Na čistenie stačí voda s malým množstvom bežného čistiaceho prípravku, prípadne aj bez použitia saponátu.
EKOLOGICKÉ KRYTINY: Zatiaľ neprekonané bio podlahy PURLINE
Na snahe eliminovať neduhy vinylových podláh vyrástli aj tzv. ekologické podlahy nazývané tiež ako bio krytiny. Ekologické elastické podlahy Wineo PURLINE však aj po dvadsiatich rokoch od uvedenia na trh zostávajú v určitom ohľade neprekonané a kapitolou sama pre seba.
- 100% recyklovateľné, bez ftalátov
- extrémna odolnosť a dizajnová rozmanitosť
Na výrobu PURLINE sa používajú výhradne prírodné látky z obnoviteľných zdrojov – ricínový alebo ľanový olej a sadra. Nie sú použité žiadne umelé prísady, žiadne zmäkčovadlá alebo chlór. Vďaka tomu sú tieto krytiny 100% recyklovateľné, bez akéhokoľvek zápachu a bez emisií. Možno ich bez obáv vyhodiť do komunálneho odpadu, v prípade požiaru tiež nevznikajú toxické plyny a takmer žiadny dym. Vďaka nulovému obsahu chemických látok nevypúšťajú podlahy PURLINE žiadny zápach. Sú teda vhodné do prostredia, kde žijú astmatici, alergici, ale aj pre rodiny s malými deťmi, ktoré sa najmä v útlom veku po podlahe plazia a majú tendenciu ju aj „ochutnať“.
Za jeden z najväčších benefitov krytín Wineo PURLINE je možné označiť komfort pri došľape, bio podlahy nechladia a vďaka elasticite tiež menej zaťažujú kĺby. Majú certifikovanú odolnosť proti sklzu, takže sú bezpečné na každom kroku. Podlaha je tichá a vytvára príjemnú akustiku. Vhodná je aj na pokládku na podlahové vykurovanie a tiež do priestorov so zvýšenou vlhkosťou, kúpeľní a kuchýň.
Podlahy Wineo PURLINE spadajú do najvyššej záťažovej triedy. Povrch totiž tvorí vrstva z bio polyuretánu ecuran hrubá 0,3 mm, ktorá zaisťuje maximálnu odolnosť a zároveň pružnosť a mäkkosť krytiny. Vďaka povrchovej úprave z ecuránu má podlaha celistvý, uzavretý povrch, bez ostrých hrán, v ktorých by sa usadzovala nečistota. Preto na jej údržbu stačí čistá voda bez chemických čistiacich prostriedkov. Bio podlahy PURLINE spĺňajú vysoké hygienické nároky, aké sú na podlahy kladené napr. v zdravotníckych zariadeniach, výskumných pracoviskách či školách.
Wineo PURLINE boduje nielen svojou extrémnou odolnosťou, ale aj širokou dizajnovou rozmanitosťou. Vyberať je možné z kolekcií s dekormi dreva, kameňa či industriálnym dizajnom, ale aj z najrôznejších farieb či kvetinových vzorov a ornamentov. Wineo PURLINE je vyrábané v rôznych hrúbkach a je k dispozícii v roliach a v podobe dielcov určených na pokládku celoplošným lepením, alebo ako dielce so zámkom na pokládku plávajúcim spôsobom.
Odporúčané články
Plávajúca, alebo lepená podlaha?
Je to ako so všetkým, obe varianty pokládky podlahovej krytiny, teda plávajúca a lepená, majú svoje pre aj proti. Ale dobrá správa hneď na začiatku, u…
Podlahy a domáci maznáčikovia
Zatnuté pazúriky pri „roztomilom“ preťahovaní alebo mláčky, aj s takými nehodami sa musí vyrovnať podlaha v byte obývanom ľuďmi a ich zvieracími…
Podlahové kúrenie a drevené krytiny? Samozrejme!
O drevenej podlahe platí, že v zime hreje a v lete príjemne chladí (čo iná krytina nedokáže). Môže však drevená podlaha v zime zaistiť ešte viac tepla s…
Vinyl je zdrojom inšpirácie pre SPC aj BIO podlahy
Málokto si uvedomuje, že vinyl je tu s nami už desiatky rokov, no v minulosti sme ho nazývali PVC (Polyvinyl Chloride) alebo celkom nesprávne „lino“, čo…
Poslať dotaz
Nechajte si poradiť od profesionálov, ktorí vám radi odpovedia na všetky vaše otázky.
Sme firma zaoberajúca sa dovážaním a predajom podláh. Spoločnosť KPP bola založená v roku 1993 a od začiatku kladieme dôraz na kvalitné dizajnové podlahy a výborný servis pre našich zákazníkov.
Máte otázku?
Podlahy
Newsletter
Raz za čas Vám pošleme to najdôležitejšie zo sveta podláh
PREDAJNÉ MIESTA
Navštívte jednu z našich partnerských predajní po celej Českej republike, Slovenskej republike a v Maďarsku.