BOOM KAMENNÝCH DEKOROV U PODLAHOVÝCH KRYTÍN

Málokoho by asi napadlo, že kamenné dekory u podláh začínali na laminátových krytinách, ale je to tak. Z dnešného pohľadu boli však vtedajšie technológie nedostatočné, kamenný design bol v podstate len „fotografia“ na povrchu laminátových podláh, teda vizuálna záležitosť bez skutočnej reálnej štruktúry povrchu, ktorý by ste vnímali aj na dotyk. Až moderné technológie, ktoré išli ruka v ruke s vývojom vinylových a SPC krytín, stoja za súčasným boomom kamenných dekorov, pretože vedia vytvoriť dokonale reálnu, na prvý pohľad nerozpoznateľnú kamennú štruktúru. Kamenné dekory už tak nepaberkujú a v súčasnosti tvoria až štvrtinu predaja.

„Keď v rámci popularity rozdelím dekory na drevené a kamenné, tak drevodekory sú stále na prvom mieste, ale kamenné sú na vzostupe. Nebál by som sa povedať, že je to v súčasnosti trendová záležitosť,“ potvrzuje Tomáš Poór, vedúci regionálneho predaja spoločnosti Kratochvíl parket profi (KPP), ktorá patrí medzi našich popredných výrobcov aj dovozcov podlahových krytín. „Doteraz vždy dominovali drevodekory a prevládajú aj teraz, ale popularita kamenných dekorov rastie. Už to nie je ako predtým, keď ich podiel na predaji bol minimálny, 5 - 6 %, dnes ide predaj kamenných dekorov nahor a trúfnem si tvrdiť, že tvoria už 20 – 25 % predajov.“ Stúpajúcu popularitu je možné doložiť aj faktom, že sa ponuka kamenných dekorov rozširuje. „ Predtým, keď výrobca predstavil novú kolekciu, tak obvykle mal dvadsať dekorov, z ktorých bolo 18 drevených a dva kamenné, aby sa nepovedalo. Dnes nebýva výnimkou, že z dvadsiatich dekorov novej kolekcie je tých kamenných osem,“ pokračuje Tomáš Poór z KPP a kolekcie svetových výrobcov švédského Kährs, nemeckého WINEO či vlastné značky KPP len jeho slová potvrdzujú.
 
Za popularitou kamenných dekorov môže byť hľadanie niečoho exkluzívneho
Jednou z možných príčin tohto trendu môže byť fakt, že všetkého sa raz zákazníci nasýtia, takže momentálne sú zrejme prehltení klasickým drevenýmvzhľadom podláh a hľadajú niečo iné, neopozerané. Druhým impulzom nástupu kamenných dekorov môže byť aj ich ľahšia kombinovateľnosť s ďalšími zariaďovacími predmetmi s dreveným povrchom. “Kým pri drevodekoroch ste pri ladení interiéru limitovaní, pri kamenných dekoroch predsa len obmedzenia nie sú také a pre nábytok potom môžete vybrať akúkoľvek drevinu,“ súhlasí Tomáš Poór zo spoločnosti KPP.

Názvy kamenných dekorov hľadajú výrobcovia aj v horách
Kým pri drevenom vzhľade podlahy sa obvykle napodobňuje konkrétna drevina (dub, breza, jaseň atď.), ktorá sa (obvykle) premieta aj do názvu krytiny, v prípade kamenných dekorov výrobcovia imitujú skôr všeobecný vzhľad kameňa. „Nenapodobňuje sa priamo žula alebo travertín, to vyložene nie, skôr sa hovorí, že to sú kamenné dekory imitujúce betón, dlažbu atď. Názvoslovie teda nebýva úplne presné a výrobcovia skôr volia názvy odkazujúce na betón - napr. vinyly a SPC krytiny z kolekcie KPP Brick Dizajn Stone ponúkajú dekory Cement light alebo Concrete sand. Samozrejme povrch takejto podlahy nevyzerá ako vyliata betónová doska,“ upozorňuje Tomáš Poór z KPP.

Niektorí výrobcovia hľadajú iné súvislosti a lovia názvy napríklad v horách, napr. švédsky výrobca má vo svojej kolekcii vinylov a SPC krytín Kährs Stone Design piatu najvyššiu horu sveta, osemtisícovku Makalu alebo najvyšší vrchol Skandinávskych hôr Kebnekaise. Iní sa s hľadaním „oslích mostíkov“ tak netrápia, napr. vinyly a SPC BrooklynFactory z kolekcie WINEO 600 STONE XL a v názve ekologické podlahy Introducing Otto  Wineo PURLINE 1200 by ste naozaj len ťažko hľadali súvislosť s horninou.

Najžiadanejšie sú svetlejšie odtiene
Najžiadanejšie sú podľa odborníka z KPP svetlejšie odtiene, pieskové, šedé (napr. vinyl Off Grey z kolekcie mFLOR Nuance s imitáciou betónu, vinyly a SPC CamdenFactory s imitáciou pieskovca z kolekcie WINEO 600 STONE XL). Tmavšie až čierne pôsobia síce luxusnejšie, ale je to s nimi komplikovanejšie (napr.. SOLID BLACK s ručne škrabanou štruktúrou z kolekcie vinylov a SPC podláh WINEO 800 Tile XXL, imitácia bridlice WINEO Dark slate z kolekcie WINEO 800 STONE XL, vinyl s uhlovým odtieňom Charcoal z kolekcie mFLOR Nuance). „Robia sa dekory čadiča, ktoré pôsobia veľmi dobre. Všeobecne tmavá podlaha vyzerá luxusne, ale je spojená s určitými zložitosťami. Po prvé musíte mať väčšiu miestnosť, pretože tmavá podlaha opticky zmenšuje, a miestnosť musí mať aj veľké zdroje prirodzeného svetla, ideálne by mala byť orientovaná na juh. A v neposlednom rade, na tmavých podlahách je vidieť každé smietko, takže sú náročnejšie na údržbu. Preto veľmi tmavé dekory nie sú populárne pri drevodekoroch a pri kameňoch je to podobné.“

Čo sa nepodarilo laminátom, dotiahli k dokonalosti vinyly a SPC krytiny
Ak sa pozrieme do minulosti, kamenné povrchy tu boli od doby, keď laminátové podlahy umožnili vyrobiť v podstate akýkoľvek dizajn, ktorý výrobcu napadol. Technológia ale vtedy nebola na takej úrovni ako dnes a výsledný vzhľad nebol tak presvedčivý. Až keď výrobcovia zdokonalili technológie, získali aj kamenné dekory reálnu štruktúru. „U laminátov sa kamenné dekory nechytili, pretože pred rokmi boli technológie o fotografiách, teda pohľadová záležitosť. Výrobcovia nevedeli tú štruktúru, preto sa kamenné dekory stali populárne vo vinyloch a SPC krytinách, ktorých vývoj šiel ruka v ruke s boomom záujmu o kamenné dekory. Dnes už to nie je iba fotka, povrch krytiny má reálnu podobu kopírujúcu štruštruktúru kameňa, takže rovnako ako kamenné originály ani vinylové a SPC krytiny nie sú hladké, ale na dotyk cítite nerovnosti,“ potvrdzuje Tomáš Poór  z KPP a dodáva: „Pokiaľ uvidíte dnešné vinyly a SPC krytiny s kamenným dekorom položené v ploche, nemáte šancu na prvý pohľad rozoznať, či je to skutočný kameň, alebo vinyl či SPC.“
Napriek tomu jednou z hornín, ktorú sa ani dnes nedarí dokonale spodobniť, je mramor. „Vyrába sa, ale predsa len prírodný mramor je vzhľadovo natoľko špecifický, že podľa môjho názoru nie je ideálny pre napodobeniny. Pretože keď robíte imitáciu produktu, ktorý je založený na tom, že čo kus, to originál, tak je ťažšie dosiahnuť prirodzený vzhľad plochy, v ktorej sa lamely opakujú,“ vysvetľuje Tomáš Poór z Kratochvíl parket profi.
V tom je mramor špecifický, všeobecne ale pre kamenné dekory platia predovšetkým výhody z pohľadu úžitkových vlastností. V podobe vinylových a SPC krytín sa zákazníkom dostáva na dotyk príjemná, odolná krytina s dlhou životnosťou a jednoduchou údržbou, vďaka súčasným technológiám aj recyklovateľná a šetrná voči životnému prostrediu.

Kolekcie zo sortimentu spoločnosti Kratochvíl parket profi, v ktorých nájdete kamenné dekory:
Kährs - vinyly a SPC kolekcie Kährs Stone Design
WINEO - vinyly a SPC kolekcie WINEO 400 STONE, WINEO 600 STONE XL, WINEO 800 STONE XL, WINEO 800 Tile XXL
WINEO Purline – ekologické krytiny kolekcie Purline 1000, Purline 1200, Purline 1500
KPP - vinyl a SPC kolekcia KPP BRICK DESIGN STONE
mFLOR – vinyly kolekcie mFLOR Nuance a Fonteyn